Tajemniczo brzmiące pojęcia pull, push marketing to nic innego jak działania promocyjne inbound, outbound marketingu.
W pierwszym przypadku więc przyciągamy klienta, a w drugim budujemy pozycję marki i agresywniej poszukujemy odbiorcy. Pozornie są to przeciwstawne strategie, które się uzupełniają.
Kiedy jest przydatny pull, a kiedy push marketing?
Push marketing sprawdzi się na początku prowadzenia działalności, przy oferowaniu do sprzedaży produktów czy usług z tak zwanej niszy. Dosłownie jest to wpychanie (push) reklamy do potencjalnej grupy docelowej. Celem tej strategii jest wyeksponowanie i ugruntowanie marki, produktu. Omawiana strategia sprawdzi się również podczas wydarzeń sezonowych, pomaga w sprzedaży zapasu towaru przed końcem sezonu.
Kanał dystrybucji jest często objęty strategią push marketingu. Producent przenosi części promocji, rabatów czy nawet tworzy karty lojalnościowe dla pośredników. Za pośrednictwem kanału dystrybucji dany towar, usługa jest kierowany do potencjalnego klienta. Mam wówczas szansę nie zgubić się wśród konkurencji.
Pull marketing ma za zadanie wzmocnienie popytu. Strategia jest przydatna, gdy użytkownik poszukuje konkretnego produktu, a dzięki tej strategii jego uwaga zostaje przyciągnięta na daną firmę czy produkt. Pull marketing bierze udział w procesie budowania świadomości marki wśród klientów. Jest pracochłonną strategią marketingu, ponieważ bezpośredni kontakt z klientem wymaga podtrzymywania nieustannej relacji i budowania zaangażowania.
Dla wyraźniejszego zobrazowania form pull i push marketingu, poniżej przedstawiam kilka przykładów.
Pull marketing
- artykuły blogowe,
- treści w mediach społecznościowych,
- SEO,
- content marketing.
Push marketing
- spotkania osobiste,
- banery, wyświetlacze,
- płatne reklamy w mediach, w radio, w telewizji,
- newslettery – wymagają udzielenia zgody przez odbiorcę,
- wiadomości sms – wymagają udzielenia zgody przez odbiorcę.
W social mediach możemy również zaobserwować mieszankę strategii pull i push marketingowych. Rozwój kanałów social media z pewnością bardzo ułatwił podejmowanie takich działań. Szukając zatem konkretnej informacji, natrafiamy na wpis na blogu, po zapisaniu się na subskrypcję dostajemy newsletter o kolejnym wpisie na stronie. Jest to harmonijne współgranie tych dwóch działań reklamowych.
Opłacalne dopełnienie strategii marketingowej
Podsumowując, porównywanie zakupów w Internecie, zwiększenie ilości wyszukiwań towarów czy usług w Internecie sprawił, że marketing internetowy przezywa ogromny rozwój. Dzięki nowoczesnym formom komunikacji w dużym stopniu można zatem polepszyć kontakt z klientem. W zależności od obranej strategii marketingowej należy rozważyć czy korzystniejsza będzie forma pull, czy push strategii marketingowej. Stosowanie więc połączonych tych dwóch metod wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Przenikają się i nie wykluczają wzajemnie. Banery reklamowe, które możemy zaliczyć do push marketingu, również pojawiają się na stronach www, przynosząc nie zawsze oczekiwane korzyści. Połączenie tych dwóch metod jest optymalnym rozwiązaniem.