Jak pisać kreatywnie? – odkryj sekrety pisarzy - contentmarketingowy
Jak pisać kreatywnie? Bez pośpiechu. Zapraszamy do przeczytania!

Jak pisać kreatywnie? – odkryj sekrety pisarzy

by Autor
31 maja 2021
Comments 0

„Jak pisać kreatywnie?” jest pytaniem, które pada dość często. Dla niektórych odpowiedź na nie może wydawać się łatwa, dla innych wręcz przeciwnie – niezwykle trudna. Prawdą jest jednak, że każdy ma na ten problem inne odpowiedzi. Różni ludzie stosują bowiem różne metody i rozwiązania, by nauczyć się, jak pisać kreatywnie. Wszystkie z nich są skuteczne, jednak nie wszystkie mogą każdemu odpowiadać – w końcu różnimy się od siebie pod wieloma względami, prawda? Poniżej przedstawiamy nasze sekrety kreatywnego pisania i mamy nadzieję, że większość z nich okaże się dla was skuteczna.

Jak pisać kreatywnie? Bez dróg na skróty!

Nie jest to może sekretem, jednak wielu z nas wciąż o tym zapomina, nieustannie poszukując łatwych rozwiązań, które po prostu nie istnieją. Nie od dziś przecież wiadomo, że do wszystkiego potrzeba czasu, a bez determinacji i ciężkiej pracy nic się raczej nie osiągnie. Tak jest i w tym przypadku… A przynajmniej po części.

  1. Przede wszystkim, jeśli chcesz dobrze pisać, musisz dużo czytać. Książki nie tylko pomogą ci nauczyć się ortografii oraz składni, ale także stanowią świetne źródło inspiracji. Chwyć więc za tom z twojego ulubionego gatunku literackiego i do dzieła!
  2. Dobrą formą nauki są również gry i zabawy językowe. Scrabble, krzyżówki czy kalambury – wszystkie z nich są świetne, gdyż poszerzają Twoje słownictwo, wymagają od Ciebie sprawnego kojarzenia, a przede wszystkim, zmuszają cię do wymyślania czegoś i opowiadania historii.
  3. Nauka języków obcych jest doskonałym sposobem na zaangażowanie wyobraźni, zwłaszcza przy zapamiętywaniu nowych słówek. Ponadto, dzięki przyswajaniu reguł gramatycznych, ćwiczymy także naszą intuicję językową.
  4. Jeśli chcesz się nauczyć pisać, musisz oczywiście robić to jak najczęściej. Wymyślaj więc i zapisuj ułożone przez siebie scenariusze filmowe, żarty czy skecze, twórz wiersze, opowiadania oraz teksty piosenek – na co tylko masz akurat ochotę! Pamiętaj, praktyka czyni mistrza.

Czerp inspirację z czego tylko możesz

Na zajęciach z kreatywnego pisania każą ci wziąć notes i długopis, a następnie udać się na spacer i zapisywać wszystkie rozmowy przypadkowo spotkanych osób oraz widoki, które okażą się według ciebie ciekawe. Jest to świetne ćwiczenie, które pokazuje, że inspirację do pisania można tak naprawdę czerpać ze wszystkiego. Z życiorysów spotkanych ludzi, podróży, książek, filmów, muzyki, sztuki czy nawet widoku za oknem. Wystarczy tylko uważnie patrzeć i słuchać.

Nie bój się myśleć nieszablonowo

Większość najlepszych pomysłów wielkich pisarzy początkowo społeczeństwo uznawało za nieszablonowe, a wręcz często nawet i szalone. Dlatego nie bój się wyjść poza wyznaczone ramy i zacząć myśleć w niecodzienny, a przez to oryginalny sposób. Kto wie, co może z tego wyniknąć? Jedno jest wiadome – na pewno coś kreatywnego!

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Twórcy tekstów mają dużą tendencję do ciągłego poprawiania tego, co już napisali. Zawsze przecież treść może być jeszcze lepsza, prawda? Do głowy może w końcu wpaść nowy, znacznie ciekawszy pomysł. Zdanie może lepiej brzmieć, jeśli przestawi się w nim szyk wyrazów. Słowa mogą być zamienione synonimami, które konkretniej oddają znaczenie tego, co chcemy przekazać. Możliwości jest dużo, jednak w pewnym momencie trzeba po prostu powiedzieć sobie dość i zostawić tekst w takim stanie, w jakim się obecnie znajduje.

Drugą sprawą jest to, że tak samo możemy się zachowywać jeszcze w fazie pisania tekstu, a nie już jego korekcie. Sytuacja ta wydaje się być jeszcze gorsza. Zamiast tworzyć, spędzamy zbyt dużo czasu na zastanawianiu się nad brzmieniem jednego zdania czy akapitu. A to może wywołać zniechęcenie oraz irytację. Dlatego w takich przypadkach czasami lepiej jest po prostu pisać i niczym się nie ograniczać, a poprawki (byle nie zbyt częste!) nanieść już na samym końcu.

Daj sobie odpocząć

Najlepsze pomysły przychodzą w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Dlatego, jeśli nie potrafisz czegoś wymyślić lub masz blokadę twórczą – odpocznij. Oglądnij film, zdrzemnij się, wyjdź na spacer, namaluj coś czy przeczytaj rozdział książki. Po prostu zajmij się czymś innym i pozwól Twoim myślom błądzić.

Tworzenie pod wpływem zbyt dużego stresu i przymusu nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem i zazwyczaj przynosi odmienne skutki do oczekiwanych. Pamiętaj więc, że to do zrelaksowanego i otwartego umysłu wpajają najciekawsze pomysły.

Jak pisać kreatywnie? Nie zapominaj o dobrej zabawie

Jeśli tekst pisze ci się niezwykle łatwo i lekko, bądź pewny, że jego czytelnicy również to odczują. Dlatego nie zapominaj o tym, by przy pisaniu zwłaszcza lżejszych tekstów, przede wszystkim dobrze się bawić. W końcu kreatywność przecież kojarzy nam się głównie ze swobodą, lekkością, brakiem ograniczeń, wolnością i wyrażaniem samego siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *