Studia podyplomowe – czym są i czy warto się zapisać? - contentmarketingowy
Studia podyplomowe – czym są i czy warto się zapisać?

Studia podyplomowe – czym są i czy warto się zapisać?

by Autor
19 września 2024
Comments 0

Studia podyplomowe to jeden z popularniejszych sposobów na rozwój zawodowy. Bogata oferta edukacyjna sprawia, że są one dostępne dla każdego absolwenta uczelni wyższej. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym są studia podyplomowe, kto może zostać ich słuchaczem i czy nadal warto inwestować w swoją edukację.

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to kontynuacja edukacji wyższej. Z uwagi na zdecydowanie krótszy czas trwania (od 2 do 4 semestrów) dają możliwość zdobycia specjalistycznej wiedzy w wąskiej dziedzinie. Są adresowane do osób, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe, poszerzyć wiedzę w konkretnej dziedzinie, ale bez tak intensywnego programu, jak w przypadku studiów l lub II stopnia. Studia podyplomowe skupiają się na konkretnej tematyce danej dziedziny.

Kto może zostać słuchaczem studiów podyplomowych?

W przeciwieństwie do studiów I lub II stopnia studia podyplomowe nie dają statusu studenta, lecz słuchacza, co oznacza utratę zniżek studenckich.

Słuchaczem studiów podyplomowych może zostać absolwent uczelni wyższej, posiadający dyplom licencjata, inżyniera, magistra lub inny równorzędny. Studia podyplomowe można rozpocząć bez względu na wiek, zarówno bezpośrednio po ukończeniu studiów, jak i wiele lat po jej zakończeniu. Część kierunków wymaga ukończenia pokrewnych studiów I lub II stopnia, ale w większości nie ma tego wymogu. Wiadomo jednak, że im bardziej kierunek studiów podyplomowych będzie zbliżony do posiadanych kwalifikacji, tym łatwiej będzie je ukończyć.

Jak długo trwają studia podyplomowe?

Czas trwania zależy przede wszystkim od samego kierunku. Standardowo czas wynosi od 2 do 4 semestrów. Program jest zbudowany wokół konkretnej dziedziny, dlatego im węższa specjalizacja, tym krótsze studia.

Formy studiów podyplomowych

Studia podyplomowe są prowadzone w różnych formach, a najczęstszą jest forma studiów niestacjonarnych z zajęciami w weekendy. W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się edukacja zdalna, która dotyczy także edukacji wyższej. Jak wyglądają studia podyplomowe w trybie zdalnym? Uczelnie oferują różne rozwiązania.

Może to być platforma e-learningowa, dzięki której student uzyskuje dostęp do wszelkich materiałów dydaktycznych dla poszczególnych przedmiotów. Dostęp do każdego kolejnego semestru jest możliwy po zapłaceniu czesnego. Zajęcia odbywają się w czasie nierzeczywistym, a student sam wybiera odpowiednią dla siebie porę nauki, w której czyta udostępnione prezentacje, wykłady, słucha webinariów, zalicza egzaminy.

Innym rozwiązaniem są studia zdalne, odbywające się w czasie rzeczywistym (w weekendy) poprzez platformę edukacyjną. Student otrzymuje dostęp do materiałów dydaktycznych oraz zalicza egzaminy we wskazanym terminie. Zajęcia odbywają się w czasie rzeczywistym. W trakcie zajęć są prowadzone dyskusje, wykonywane zadania, zadawane pytania do konkretnej osoby. Część osób może mieć na początku pewną barierę, polegającą na mówieniu do ekranu, ale to znika po pewnym czasie. Platformy edukacyjne oferują sporo wygodnych rozwiązań.

Przeczytaj również: Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia

Przebieg studiów podyplomowych

Program studiów podyplomowych podzielony jest na semestry i poszczególne przedmioty. W ramach każdego przedmiotu student ma obowiązek zdobyć zaliczenie. Mogą to być egzaminy lub praca do przygotowania plus egzamin – zależy od programu studiów. Na części kierunków wymagane jest przygotowanie końcowej pracy dyplomowej, ale nie jest ona tak obszerna jak praca licencjacka czy magisterska. Przed wyborem kierunku warto zapoznać się ze szczegółowym opisem kierunku i strukturą zajęć.

Po zakończeniu studiów i zdaniu wszystkich egzaminów student otrzymuje dyplom, potwierdzający uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych.

Studia podyplomowe a rozwój zawodowy

Wiele osób utożsamia rozwój zawodowy wyłącznie ze zdobywaniem kolejnych szczebli kariery, czyli przechodzeniem na coraz wyższe stanowiska. Obecnie jednak rozwój zawodowy to nie tylko stanowiska i zaszczyty. To przede wszystkim inwestycja w siebie i swoją edukację, zdobywanie nowych kompetencji. Bez tego często niemożliwy jest awans na wyższe stanowisko i rozwój zawodowy.

Studia podyplomowe, oprócz pogłębienia wiedzy czy uzyskania specjalizacji w dobrze znanej dziedzinie, dają możliwość całkowitej zmiany ścieżki kariery. To niezwykle ważne, bo gdy w wieku 19 lat wybieramy kierunek studiów, często tak naprawdę nie jesteśmy pewni tego, co chcemy robić w przyszłości, co daje nam satysfakcję, sprawia przyjemność. To się zmienia z biegiem lat, a studia podyplomowe dają możliwość zmiany/modyfikacji dokonanego przed laty wyboru.

Wybierz mądrze i ciesz się ze zdobywania wiedzy!

Studia podyplomowe są wygodną i elastyczną formą kształcenia. W bogatej ofercie wielu uczelni każdy może znaleźć coś dla siebie. Studia podyplomowe są obowiązkiem, ale też przyjemnością, bo pozbawione rygoru zdobycia wiedzy ogólnej dają możliwość skupienia się na wąskim obszarze zainteresowań.

Autor tekstu: Ewelina Imbra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *