Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia - contentmarketingowy
Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia

Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia

by Autor
20 lipca 2023
Comments 0

W obecnym czasie, władanie przynajmniej jednym językiem obcym jest normą. Podczas studiów językowych mamy możliwość dogłębniej poznać nie tylko słownictwo czy gramatykę, ale także literaturę i kulturoznawstwo. W dzisiejszym blogu przybliżę wam, jakie kierunki możemy obrać i jakie perspektywy zawodowe towarzyszą po uzyskaniu takiego dyplomu.

Czy warto iść na studia językowe?

Dla osób, które myślą o tym, aby swoje życie zawodowe związać z językami obcymi, jest to bardzo intrygująca opcja. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nasz świadomy wybór, a taki kierunek jednak wymaga samodyscypliny i jest bardzo wymagający. Przede wszystkim, nasze zaangażowanie nie może zakończyć się tuż po uzyskaniu dyplomu. Dokształcanie i nauka nowych słów jest bardzo ważna, także po uzyskaniu tytułu magistra.

Kierunki studiów językowych

Kierunków językowych jest wiele, lecz przede wszystkim trzeba zacząć od wyboru pomiędzy filologią – czyli nie tylko nauką języka, ale i kulturoznawstwem, a lingwistyką stosowaną – gdzie mamy możliwość edukacji w systemie wielojęzycznym. Następnie podejmujemy wybór konkretnego języka. Jeśli chodzi o pierwszy z wariantów, jakim jest filologia, zderzamy się z naprawdę dużym wyborem. Jednymi z tych najbardziej popularnych są jednak takie kierunki jak: anglistyka, romanistyka, germanistyka, iberystyka i oczywiście filologia polska.

Przy lingwistyce stosowanej musimy pamiętać, że system wielojęzyczny narzuca nam angielski i niemiecki, natomiast język, który mamy możliwość wybrać, jest trzeci z kolei i przypada na niego tylko połowa naszego studenckiego czasu.

Perspektywy zatrudnienia. Czyli jaki zawód mogę wykonywać po studiach językowych?

Wielu absolwentów martwi się o swój dalszy los tuż po ukończeniu studiów. Zupełnie niepotrzebnie. Aktualnie wiele firm na polskim rynku poszukuje osób biegle władających językiem obcym w celu tłumaczeń biznesowych czy przedstawienia wachlarza ofert. Pamiętajmy, że istnieje jeszcze wiele możliwości, takich jak biura tłumaczeń, biura podróży, nauczycielstwo i instytucje unijne – gdzie mamy możliwość obrania dobrej strategii rozwoju kariery zawodowej.

Przeczytaj również: Marketingu wideo a wzrost sprzedaży: strategie i narzędzia do tworzenia i promowania treści wideo

Studia językowe – podsumowanie

Gdybym miała wyrazić swoje zdanie na podstawie powyższego wpisu i własnych doświadczeń, śmiało mogę powiedzieć, że naprawdę warto. Skala perspektyw zatrudnienia po ukończeniu studiów językowych jest o wiele wyższa niż na innych kierunkach i nie zamyka naszej ścieżki rozwojowej na podstawie jednego zawodu.

Autor tekstu: Patrycja Smagłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *