Jak urządzić stanowisko pracy przy komputerze? - contentmarketingowy
Jak urządzić stanowisko pracy przy komputerze

Jak urządzić stanowisko pracy przy komputerze?

by Autor
19 sierpnia 2022
Comments 0

Fizjoterapeuci i masażyści nie boją się, że pewnego dnia stracą pracę. Dbamy o to. Praktycznie każdego dnia. Często pracujemy w niekomfortowych i mało ergonomicznych warunkach. Odbija się to na naszym zdrowiu, a w dalszej perspektywie, także na portfelu. Jak temu zapobiec? Jednym ze sposobów jest właściwe urządzenie stanowiska pracy przy komputerze. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Stanowisko pracy i komputer – dlaczego jest tak ważne

Współcześnie praca bez komputera jest coraz większą rzadkością. Praca biurowa i wykorzystywanie nowoczesnych technologii informatycznych to około 80% wszystkich wykonywanych zawodów. Nawet jeśli nie korzystamy w pracy z komputerów, to często robimy to w czasie wolnym.

Jeśli pracujemy na etacie w biurze, prawdopodobnie nasze stanowisko pracy jest chociaż w części prawidłowo urządzone, zgodnie z wytycznymi Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP). Ergonomia pracy zajmuje się najbardziej efektywnym dostosowaniem środowiska pracy do warunków psychofizycznych człowieka.

Przeczytaj również: Najczęstsze błędy w tekstach SEO

Niewłaściwe urządzenie i organizacja stanowiska do pracy nie generuje od razu problemów zdrowotnych. Często wiele z nich „wychodzi” dopiero po wielu latach pracy w niewłaściwych warunkach. Schorzenia kręgosłupa, cieśń nadgarstka, żylaki, problemy z krążeniem, z sercem, częste bóle głowy, problemy ze wzrokiem. Nie chcemy przecież chorować. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć czego unikać i jak urządzić stanowisko pracy przy komputerze.

Czego NIE robić na stanowisku pracy przy komputerze

Praca z komputerem rządzi się swoimi prawami. W biurze najczęściej mamy do czynienia z komputerami stacjonarnymi, w domu zaś – z laptopami i tabletami. Praca w biurze wymaga zachowania pewnych wytycznych i wymogów wewnętrznego regulaminu pracy. W domu, kawiarni czy wynajętym biurze mamy pełną dowolność kreowania swojego miejsca pracy. Czego nie powinniśmy robić, aby nie krzywdzić samych siebie?

  • Nie wybieramy niskich lub nieregulowanych krzeseł, ani tym bardziej miękkich foteli, gdzie będziemy pracować z laptopem na kolanach.
  • Nie wybieramy stołów i stolików, które są poniżej naszych łokci, gdy siedzimy wyprostowani. Taki wybór będzie wymagał garbienia się nad laptopem i pochylania do przodu.
  • Nie ustawiamy sobie monitora bardzo blisko oczu, nie przysuwamy go na skraj biurka i nie manipulujemy ustawianiem go pod różnymi kątami.
  • Nie pracujemy w pełnym słońcu, padającym na monitor komputera.
  • Nie wykonujemy akrobacji przy biurku. Jeśli odczuwamy zmęczenie i bóle stawów, lepiej wstać, przejść się i rozruszać mięśnie, niż siadać ze skrzyżowanymi nogami lub garbić się.

Przestrzeganie pewnych zasad pomoże nam w wypracowaniu właściwych nawyków pracy z komputerami. Zadbanie o stronę techniczną wyposażenia stanowiska pracy również wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie.

Prawidłowe urządzenie stanowiska pracy przy komputerze

Jest kilka podstawowych zasad ergonomii pracy, które są rekomendowane przez CIOP i Państwową Inspekcję Pracy. Stanowisko komputerowe powinno składać się z czterech głównych elementów.

Biurko

Coraz powszechniej stosowane są biurka regulowane, przy których można pracować na siedząco lub na stojąco. Zalecany zakres regulacji wynosi od 50 do 120 cm. Dobrze, jeśli biurko ma jasny kolor i zaokrąglone brzegi. Powierzchnia robocza powinna mieć minimum 100×80 cm, ale przyjmuje się, że im więcej miejsca, tym lepiej. Jeśli nie możemy mieć biurka regulowanego, należy zadbać, aby dostosować krzesło do jego wysokości.

Krzesło

Zaleca się, aby jego wysokość siedziska i kąt odchylenia oparcia były regulowane. Regulacja wysokości powinna wynosić od 40 do 50 cm. Kąt odchylenia oparcia – 90° do 110°. Podłokietniki również powinny być regulowane tak, aby łokcie spoczywały na nich swobodnie. Powinniśmy bez problemu przysuwać się do biurka razem z fotelem.

Monitor

Należy go ustawić w odległości ok. 60-70 cm, na takiej wysokości, aby na wprost oczu mieć górną krawędź monitora. Wtedy pochylenie głowy jest naturalne dla kręgów szyjnych. Ustawienie monitora bokiem do okna zapobiega odbiciom refleksów światła na ekranie. W przypadku laptopów – zaleca się ustawienie ich na podstawkach (żeby jak najbardziej zbliżyć ich ustawienie do wymogów ergonomii pracy) oraz używanie zewnętrznych klawiatur i myszek, dopasowanych do użytkownika.

Miejsce

Na stanowisku pracy przy komputerze powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby móc swobodnie wyprostować nogi. Rekomendowane są podnóżki o szerokości 45×35 cm z regulacją nachylenia do 15°. Dzięki temu zapewniamy prawidłowy przepływ krwi i zapobiegamy powstawaniu żylaków. Powinno być również wystarczająco dużo miejsca, aby móc odsunąć fotel i wstać z niego swobodnie do pozycji wyprostowanej.

Dobrze dobrane wyposażenie stanowiska pracy przy komputerze to inwestycja w nasze zdrowie, dobre samopoczucie i efektywniejszą pracę. Warto o tym pamiętać, siadając za biurkiem.

Autor tekstu: Katarzyna Dycha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *