Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV? - contentmarketingowy
Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV

Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV?

by Autor
7 listopada 2022
Comments 0

Aby napisać CV, należy się wcześniej do tego przygotować. Myślę, że zanim zaczniesz pracę nad ogólnym projektem, warto zapoznać się z pomocnymi wskazówkami. Jeśli szukasz praktycznych porad, jak napisać CV, jesteś w dobrym miejscu.

Zanim napiszesz CV, przeczytaj dokładnie ofertę pracy

Pisząc CV, pierwsze, na co zwróciłabym uwagę to dokładne przeanalizowanie oferty stanowiska, na które aplikujesz. Pozwoli to na zapoznanie się z wymaganiami, zakresem obowiązków, godzinami pracy i innymi ważnymi kwestiami. Do pewnego stopnia możesz również dopasować swoje CV do oferty, ale nie skupiaj się wyłącznie na tym. Nie ma jednego uniwersalnego szablonu CV, dlatego trzeba podejść do zadania indywidualnie. Dołóż starań, by zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Co powinno zawierać dobrze napisane CV?

W Curriculum vitae powinno znaleźć się przede wszystkim 6 kryteriów dotyczących Ciebie:

 • dane osobowe i kontaktowe
 • wykształcenie
 • doświadczenie
 • kursy i szkolenia
 • umiejętności
 • klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

Dodatkowo:

 • profil kandydata (cele zawodowe)
 • języki obce
 • zainteresowania

Dane osobowe i kontakt

Tutaj nie ma nic odkrywczego, ale są to obowiązkowe informacje dla rekrutującego, podaj więc swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Zadbaj o to, aby dane zostały bezbłędnie napisane. Personalia powinny znajdować się w widocznej części CV oraz wyróżniać się na tle reszty tekstu. Wpisując e-mail, podaj ten, który wygląda i brzmi profesjonalnie, a najlepiej, gdy wiąże się z Twoim imieniem i nazwiskiem. Pierwsza część za Tobą. Niektórzy miewają wątpliwości, czy podawać swój adres domowy itp. Informacje kontaktowe oraz to, jak się nazywasz w zupełności wystarczą, lecz jeśli chcesz zaznaczyć, w jakim miejscu aktualnie przebywasz i jest to istotne, wówczas możesz dopisać nazwę miejscowości.

Wykształcenie

Pisząc o wykształceniu, pamiętaj, by zacząć od ostatnich ukończonych stopni edukacji. Najważniejsze są studia oraz szkoły policealne, ale zawarcie w CV wykształcenia średniego też może być korzystne. Pamiętaj, że sekcja „wykształcenie” jest równie ważna co inne kryteria, toteż nie lekceważ jej i postaraj się zawrzeć poprawnie wszystkie informacje. Podaj koniecznie rok rozpoczęcia oraz zakończenia przy danym etapie nauki.

Przeczytaj także: Śródtytuły w tekście – jak je poprawnie stosować?

Doświadczenie

W sekcji „doświadczenie” masz za zadanie chronologicznie wymienić poprzednie stanowiska pracy, zaczynając od ostatniego z nich. Podobnie jak przy wykształceniu podaj czas, w jakim się odbywały. Możesz dopisać czym się dokładnie zajmowałeś, skoro uważasz to za istotne.

Kursy i szkolenia

Część „Kursy i szkolenia” nie jest obowiązkowa, lecz podpowiadając jak napisać skuteczne CV, polecam ją zamieścić, jeśli ukończyłeś/aś kursy i posiadasz certyfikaty. Powinna znaleźć się pod opisanym wykształceniem.

Umiejętności, języki obce

Niezmiernie ważnym punktem w CV są Twoje umiejętności. Wspomnij o tych najważniejszych i najbardziej dopasowanych do stanowiska, na jakie aplikujesz. Pamiętaj, by podane informacje były prawdziwe, bo w innym wypadku może się to nieprzyjemnie skończyć. Bardzo istotna jest też znajomość języków, więc nie zapomnij dokładnie napisać, którymi i na jakim poziomie się posługujesz.

Klauzula

Bardzo ważne jest zamieszczenie na końcu CV formalnej informacji ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej Twoja aplikacja może zostać odrzucona. Znajdź aktualną klauzulę dostępną w Internecie i zamieść ją poniżej.

Profil kandydata i zainteresowania

Kilka słów „wstępu”, w którym napiszesz o sobie, na pewno będzie mile widziane. Możesz scharakteryzować swoje cele zawodowe i krótko przedstawić zainteresowania. Wspominając o hobby, sprecyzuj, jakie pasje masz na myśli. Przykładowo nie wystarczy ogólne: muzyka czy książki. Określ dokładniej:  muzyka rockowa, literatura współczesna itp.

Kilka rad na koniec o tym, jak napisać CV

 • Spraw, aby Twoje CV miało elegancki i profesjonalny wygląd.
 • Zadbaj o interpunkcję i ogólną estetykę tekstu.
 • Staraj się wyróżnić Twoje CV spośród innych.

Autor tekstu: Aleksandra Cajzer

Korekta: Marzena Hryniszak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *