Font czy czcionka – jaka jest między nimi różnica? - contentmarketingowy
Font czy czcionka – jaka jest między nimi różnica?

Font czy czcionka – jaka jest między nimi różnica?

by Autor
19 marca 2024
Comments 0

Spis treści:

1. Co to jest czcionka?

2. Co to jest font?

3. Krój pisma.

4. Font czy czcionka.

5. Podsumowanie.

Wiele pytań kłębi się w naszej głowie. Niektóre wypowiedziane na głos, inne zachowane tylko dla siebie. Jest to już kwestia indywidualna, jednak poprzez zadawanie pytań, uzyskujemy potrzebne nam informacje i tworzymy relacje. Zasadnicze pytanie brzmi, czy warto zaprzątać sobie głowę różnicą pomiędzy fontem a czcionką? Czy jest ona tak istotna, by zwracać na nią uwagę? A może zbyt minimalna, żeby ją zauważyć? Sprawdź, co o tym myśleć!

Co to jest czcionka?

Żeby zrozumieć różnicę, skorzystajmy ze Słownika języka polskiego, który wyjaśnia, że czcionka to:

1) prostopadłościan z odwróconą literą lub znakiem drukarskim, dającymi w druku odbitkę tej litery lub znaku.

2) kształt i wielkość liter w druku[1].

Pierwsza definicja czcionki odnosi się do branży drukarskiej i nie ma żadnego związku z wyborem pisma w programach pisarskich na komputerze lub laptopie. Drugie określenie odnosi się do kształtu i wielkości liter, więc można by uznać, że jest to to samo co font. Jednak to określenie dotyczy branży drukarskiej i nie ma nic wspólnego z rodzajem pisma używanego na urządzeniach cyfrowych. Zatem co dalej?

Co to jest font?

Font jest to rodzaj pisma dla komputera lub drukarki[2]. Rozumie się przez to kształty, znaki i style w formie cyfrowej. Czyli wszystkie te elementy wybierane w programach pisarskich na urządzeniach z ekranem cyfrowym. Można korzystać z różnego rodzaju fontów darmowych lub płatnych. Dobór odpowiedniego fontu jest bardzo istotny na naszych stronach internetowych, blogach, e-bookach czy innych publikacjach. Przyciąga wzrok czytelnika lub wprost przeciwnie – zniechęca. Dobranie fontu zależy od specyfikacji naszych publikacji.

– Times New Roman jest to jeden z tradycyjnych fontów. Czytelny i prosty, bez używania artystycznych form. Używany w oficjalnych pismach i dokumentach.

– Arial – klasyczny i prosty font, który stosowany jest do pisania artykułów i materiałów reklamowych.

Wybór fontów jest dość spory i zależy od naszych własnych upodobań. Do bardziej efektownych i artystycznych fontów należą:

– Tagger jest to ozdobny font, który można wykorzystać do pisania zaproszeń. Jest mniej czytelny niż tradycyjny, ale przykuwa uwagę odbiorców.

– Allura, który również można zastosować do pisania zaproszeń. Jest ciekawy i niebanalny.

Krój pisma

Krój pisma to charakterystyczny rysunek pisma drukarskiego o jednolitych cechach graficznych (stylu, proporcji, układzie i kształcie szeryfów itp.) w komplecie liter, cyfr i znaków[3].

Przeczytaj także: Podstrony czy artykuły – skuteczny marketing treści

Czyli poprzez krój pisma rozumiemy specyficzny układ liter, znaków, wielkość oraz ich szczególny kształt. To określenie używane jest zarówno w drukarstwie, jak i na nośnikach cyfrowych.

Font czy czcionka

Wpisując w wyszukiwarce słowo czcionka, wyświetlają się frazy, takie jak: czcionka na ig, gotycka, na fb, pisana, generator, ozdobna, szeryfowa, bezszeryfowa i wiele innych. Takie określenia można rozumieć, że czcionka to to samo co font. Jest to błędne rozumienie pojęcia czcionka.

Jednak w życiu codziennym, powszechne stało się używanie pojęć „czcionka” i „font” zamiennie. Co może spotkać się z negatywną opinią ze strony specjalistów z branży drukarskiej i zwrócenie uwagi na błędne używanie terminu czcionka. W błąd wprowadza również tłumacz języka angielskiego, który słowo font tłumaczy jako czcionka. Jest to błędne tłumaczenie na język polski, ponieważ to słowo ma inne znaczenie.

Specjaliści mają rację, żeby używać poprawnie określonych słów, ale w życiu codziennym nie ma aż tak dużego znaczenia.

Font czy czcionka – podsumowanie

Jak wynika z powyższej analizy, różnica jest znacząca. Pojęcie czcionka jest błędnie interpretowane i używane w języku polskim. Poprawnym określeniem dla wyboru rodzaju pisma w komputerze jest font. Jednak pojęcie czcionka jest powszechnie używanie i interpretowane tak samo, jak słowo font, więc czy warto zawracać sobie tym głowę? Wskazane jest używanie poprawnie języka polskiego, ale nie ma co się oszukiwać, że oba słowa stosowane są zamiennie. A Ty co tym sądzisz? Jakiego określenia używasz?

Autor tekstu: Paulina Duch

[1]https://sjp.pwn.pl/slowniki/czcionka

[2]https://sjp.pwn.pl/szukaj/font.html

[3]https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kroj-pisma;3927674.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *