Dress code w pracy biurowej – jak się ubrać do pracy? - contentmarketingowy
Dress code w pracy biurowej – jak się ubrać do pracy

Dress code w pracy biurowej – jak się ubrać do pracy?

by Autor
14 maja 2023
Comments 0

Dress code w pracy biurowej – jak się ubrać do pracy?

Dress code to zbiór praw dotyczących ubioru. Najczęściej jest kojarzony ze stylem biurowym. Możesz go znaleźć w regulaminie swojego biura, lecz nie zawsze taki zapis istnieje. Jest jednak bardzo ważny, gdyż jeśli go nie przestrzegasz, możesz być odebrany jako osoba mało profesjonalna, niepracowita i niegodna zaufania. Dress code może mocno wpłynąć na nasz sukces zawodowy, przeszłe awanse czy nawet dostanie pracy. Nie jest on jednak wszędzie taki sam i zmienia się z upływem lat.

Rodzaje dress code’u

W zależności od miejsca w jakim przebywasz dress code może się różnić. Możesz być jednak pewien, że obowiązuje on wszędzie i zawsze. Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych rodzajów dress code’u.

Business

U kobiet będzie on zawierał zwykle takie elementy jak sukienka za kolano z rękawami, marynarki, , buty na obcasie, spódnica ołówkowa czy spodnie. U mężczyzn przybiera on postać garnituru oraz skórzanych półbutów.

Business smart casual

Jest on bardziej swobodny od poprzedniego. Ten rodzaj nie zawiera już obcasów czy innych bardziej szykownych dodatków. Nie można jednak przesadzić, gdyż zwykły swobodny t-shirt również nie będzie stosowny.

Casual business

Jest mniej formalny, więc idealnie sprawdzi się na rozmowę kwalifikacyjną lub spotkanie z klientem. U mężczyzn dobrze wyglądają w nim ciemne i gładkie spodnie z koszulką polo lub swetrem. Dopuszczalne są również jeansy. U kobiet świetnym wyborem może okazać się ołówkowa spódnica lub ciemne jeansy z golfem.

Najważniejsze zasady dress code

Pomimo, iż mamy wiele rodzajów dress code’u to można wyróżnić kilka zasad, które są wspólne dla każdego z nich. Są one niezmienne i sprawdzą się na większość okazji. Jeśli będziesz ich przestrzegać możesz być pewien, że nie zaliczysz faux-pas (z fr. nietakt, kompromitacja).

Biżuteria

Jeśli chodzi o dłonie – można je ozdobić obrączką lub dyskretnym pierścionkiem. Idąc dalej, możesz również pomyśleć o zegarku, lecz najlepiej by był mały i elegancki. Do służbowego stylu idealnie pasowałby zegarek na skórzanym pasku bądź delikatnej bransoletce.

Sprawdź: Jak się skupić? 3 skuteczne sposoby na koncentrację

Ubiór

Dla kobiet najlepszym wyborem będzie sukienka, żakiet ze spódnicą lub spodniami. Uważaj, by spódnica nie była za krótka i zawsze stylizuj ją z rajstopami. Nie dopuszcza się długich, wzorzystych spódnic i spodni o awangardowym kroju. Najlepszymi kolorami będą: granatowy, beżowy, brązowy, czarny i biały. Ponadto pomyśl o odpowiednim obuwiu, powinno być pełne i płaskie lub na delikatnym obcasie.

U mężczyzn natomiast świetnie sprawdzi się garnitur. Powinien mieć stonowany kolor. Koszula będzie dobrze wyglądać, jeśli jej kolor będzie delikatny. Możesz również postawić na prążki. Pamiętaj, że koszula musi pasować do wybranego garnituru. Krawat nie może się rzucać w oczy. Na koniec obuwie – musi być pełne i eleganckie.

Dodatki i makijaż

Wszelkiego rodzaju torebki, teczki czy paski powinny być eleganckie i najlepiej w jednakowym kolorze. Kobiecy makijaż najlepiej by był dyskretny i schludny, a u mężczyzn twarz musi być zadbana i ogolona.

Autor tekstu: Natasza Donhefner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *