Coworking – co to jest i na czym polega? - contentmarketingowy
Coworking – co to jest i na czym polega

Coworking – co to jest i na czym polega?

by Autor
18 stycznia 2023
Comments 0

Otaczający nas świat ciągle się zmienia i rozwija. Można to zaobserwować w większości dziedzin naszego życia. Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna, przybywa tzw. digital nomadów, którzy pakują laptopa i ruszają świat. W odpowiedzi na te trendy, zmieniają się również sposoby organizacji pracy, dostosowując się do istniejących realiów. Na całym świecie na potęgę powstaje przestrzeni coworkingowych.

Co to jest coworking?

Jak sama nazwa wskazuje w tłumaczeniu z angielskiego coworking to nic innego jak praca razem. Ogólnie rzecz biorąc to miejsce, w którym można wynająć przestrzeń do pracy indywidualnej lub z osobami pracującymi dla innych firm. Coworking jest wykorzystywany głównie przez freelancerów, czyli osoby pracujące na swój własny rachunek, będących często cyfrowymi nomadami, którzy nie mają swojego własnego miejsca.

To coś na zasadzie biblioteki uczelnianej. Możesz tam zajrzeć, jeśli np. nie jesteś w stanie skupić się na swojej pracy w domu, a tam wszyscy przychodzą po to, by popracować. To działa motywująco.

Skąd pochodzi coworking i kiedy pojawił się w Polsce?

Wiele trendów przychodzi do nas zza oceanu i tak było również w tym przypadku. Coworking miał swój początek w Stanach Zjednoczonych, a z racji tego, że wiele firm stawia swoje budynki również w Polsce, to siłą rzeczy przechwytywane są nowinki w kwestii organizacji pracy.

W Polsce trend ten zaczął być mocno widoczny w dobie koronawirusa i przejścia na pracę zdalną, ale oficjalna przestrzeń coworkingowa powstała w Polsce już w 2008 roku.

Takie rozwiązanie jest korzystne głównie ze względu na niskie koszty, jeśli porównamy to do zajmowania całych przestrzeni w biurowcach.

Czego możemy spodziewać się idąc do przestrzeni coworkingowej?

Przestrzeń coworkingowa ma jak najlepiej oddać pracę z biura, a więc znajdziemy tam wszystkie niezbędne udogodnienia, takie jak:

 1. Szybki internet
 2. Możliwość pracy przez 24 h 7 dni w tygodniu
 3. Ksero oraz drukarki
 4. Wygłuszone pokoje, by móc przeprowadzić rozmowę telefoniczną
 5. Sale konferencyjne do wynajęcia
 6. Kuchnia i toaleta
 7. Strefa chilloutu

Na czym polega coworking w praktyce?

Przyjeżdżasz do danego miasta i wyszukujesz odpowiadającą Ci przestrzeń coworkingową, by zapoznać się z jej ofertą i ostatecznie podpisać umowę na wynajem biurka. Wynajęcie biurka może być długo- lub krótkoterminowe, to zależy od Ciebie. Możesz nawet zarezerwować przestrzeń tylko na jeden dzień. Pamiętaj jednak, że we wszystkim są jakieś limity i nikt nie pozwoli Ci nagle wydrukować całej książki, którą np. aktualnie piszesz.

Przeczytaj także: Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV?

Coworking – wady i zalety

Jak zawsze wszystko ma swoje plusy i minusy, przyjrzyjmy się więc, jak to wygląda w przypadku coworkingu.

Wady

 1. Możesz trafić na ludzi, którzy nie szanują ciszy we wspólnej przestrzeni do pracy.
 2. Brak prywatności. Może się zdarzyć, że akurat salka konferencyjna będzie niedostępna, a Ty wszystkie rozmowy będziesz musiał prowadzić w otoczeniu innych.
 3. Standaryzacja przestrzeni i brak otwartości na zmiany. Jeśli chciałbyś wstawić studio fotograficzne do przestrzeni coworkingowej, to czekają Cię długie rozmowy z właścicielami.

Zalety

 1. Work-life balance. Ile razy w domu odchodziłeś od laptopa niby kończąc już pracę, a jednak po chwili znowu do niego siadałeś? Praca z coworkingu pozwoli Ci tego uniknąć i w końcu rozdzielisz życie zawodowe od życia prywatnego.
 2. Oszczędność kosztów.
 3. Możliwość dostępu do wszystkich niezbędnych sprzętów biurowych oraz odizolowanej salki.

Ile kosztuje coworking?

Ceny mogą być naprawdę różnorodne, ale dolna granica zaczyna się od 600 zł za miesiąc do nawet 2000-3000 zł za ten sam okres. Wszystko zależy od lokalizacji oraz udogodnień. Można również znaleźć bezpłatne przestrzenie coworkingowe, co ucieszy niejednego freelancera. W Warszawie takim miejscem jest campus firmy Google, który dysponuje 150 miejscami do pracy.

Czym jest wirtualne biuro?

Jeszcze jedną z nowości, o których warto wspomnieć jest wirtualne biuro. Polega ono na tym, że kiedy Twoja firma nie posiada fizycznie swojej siedziby i z różnych przyczyn nie chcesz rejestrować jej na adres domowy, to możesz w takiej sytuacji skorzystać z adresu wirtualnego.

Polega to na tym, że firma, która oferuje takie usługi udostępnia Ci swój adres, a wszystkimi działaniami administracyjnymi zajmuje się sekretariat znajdujący się pod tym adresem. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów związanych z utrzymaniem.

Wiele firm, które oferują wirtualne adresy współpracuje również z biurami coworkingowymi. Dzięki temu nie musisz martwić się, że nie posiadasz miejsca na spotkanie biznesowe czy konferencję – po prostu skorzystaj z takiej przestrzeni w ramach usługi.

Coworking – podsumowanie

Jak widać, coworking to dość nowoczesny sposób na wykonywanie obowiązków zawodowych. Jednak prawda jest taka, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na pracę z przestrzeni coworkingowych. Zanim zdecydujesz się na dłuższy wynajem biurka, sprawdź, czy taka forma w ogóle Ci odpowiada w jednym z bezpłatnych miejsc coworkingowych.

Autor tekstu: Karolina Karolak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *