Przechowywanie danych w chmurze – jak działa i czy jest bezpieczne? - contentmarketingowy
Przechowywanie danych w chmurze – jak działa i czy jest bezpieczne

Przechowywanie danych w chmurze – jak działa i czy jest bezpieczne?

by Autor
10 sierpnia 2023
Comments 0

Nie ma już chyba osoby, która nie korzysta z przechowywania danych w chmurze. Takie rozwiązania są wygodne, mają wiele zalet i trochę wad. Dowiedź się, jak działa chmura i czy Twoje dane są w niej bezpieczne.

Czym jest przechowywanie danych w chmurze?

Codziennie wysyłamy setki, czasem tysiące danych, zdjęć czy dokumentów w przestrzeń zwaną chmurą. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym faktycznie jest ten dysk?

W dużym skrócie to wirtualna baza, umożliwiająca przechowywanie plików, które są udostępniane z serwerów dostawcy usług np. Google. Odpowiadają oni także za ich utrzymanie oraz bezpieczeństwo, czyli odpowiednie szyfrowanie danych w chmurze.

Dostęp do niej jest praktycznie nieograniczony i możliwy z dowolnego urządzenia mobilnego. Jedyny warunek konieczny to podłączenie do sieci.

Jak działa przechowywanie danych – zalety

Temat chmury i przechowywania w niej danych jest Ci już trochę bliższy? Przejdźmy zatem do konkretów. Załóżmy, że Twoja praca polega na przygotowywaniu dokumentów, danych lub statystyk. Możesz stworzyć taki dokument w chmurze. Dzięki temu będziesz miał do niego dostęp w dowolnym miejscu i czasie pod warunkiem, że posiadasz w nim internet.

Kolejną kwestią jest oszczędność miejsca. Dysk zewnętrzny lub pendrive pomieści ograniczoną liczbę plików, natomiast chmura nie posiada limitów. Chcesz pochwalić się znajomym zdjęciami z wakacji albo udostępnić rodzinie zdjęcia z urodzin Twojego dziecka? Chmura jest bezkonkurencyjna!

Ważnym aspektem jest także brak konieczności posiadania lub zabierania ze sobą wszelkich dodatkowych akcesoriów: kabli, dysków czy przejściówek.

To, co dla wielu będzie najważniejszą kwestią to bezpieczeństwo przechowywanych danych. Chmura jest bezpieczna. Jest szyfrowana i teoretycznie, prędzej ukradną Ci laptopa lub telefon niż dane z Twojej chmury. One zawsze będą na miejscu – bezpieczne i chronione zgodnie z najnowocześniejszymi standardami. Oczywiści bywają przypadki utraty danych, ale o tym szerzej przeczytasz w dalszej części.

Warto wspomnieć jeszcze o kilku pozytywach. Użytkownicy chmury mają możliwość stałego i nieograniczonego poszerzenia pojemności dysku. Mogą też liczyć na bieżące aktualizacje, tworzenie kopii zapasowych oraz możliwość korzystania ze wsparcia technicznego.

Jak działa przechowywanie danych – wady

Czy zatem chmura jest idealna pod każdym względem? Niekoniecznie. Chodzi oczywiście o kwestię bezpieczeństwa. Jest to temat sporny i budzi wiele kontrowersji. Dostawcy usług prześcigają się w zapewnieniach o szyfrowaniu i zabezpieczeniu naszych danych. Prawda jest jednak taka, że często sami podajemy przestępcom swoje hasła i dane jak na tacy. Bywa, że przez nieuwagę, czasem bezwiednie, ale nader często przez własną naiwność, ale o tym za chwilę.

Przeczytaj także: Jak skutecznie wykorzystać marketing influencerów pod SEO?

Pewną niedogodnością są wszelkiego rodzaju awarie infrastruktury lub aktualizacje systemowe. Idę o zakład, że akurat w dniu takiej awarii Twoje dokumenty będą Ci najbardziej potrzebne. I zwyczajnie nie będziesz miał żadnej możliwości, aby z nich skorzystać, taka mała złośliwość losu.

Wadą może być też cena. Wszystko zależy od tego, jakiej przestrzeni potrzebujesz. Nie są to zawrotne kwoty, jednakże dobrej jakości dysk może być w perspektywie czasu tańszy. Trzeba wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie jest mniej wygodne, a sprzęt może ulec nieodwracalnej awarii.

Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?

Jak już wspomniałam, bezpieczeństwo przechowywanych danych jest kwestią sporną i w sporej mierze zależy od nas. W sieci zawsze powinniśmy zachować ograniczone zaufanie i być czujni. Zagrożeniem może być stosowanie słabych lub domyślnych haseł, które łatwo złamać.

Łączy się z tym kolejne ryzyko, czyli przejęcie danych przy logowaniu. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze logować się przez zaufane strony, a nigdy przez przesłane nam linki. Kolejnym niebezpieczeństwem są ataki cyberprzestępców oraz awarie sprzętów.

Jak widzisz, przechowywanie danych w chmurze ma swoje niepodważalne zalety, ale i bezsprzeczne wady. Może być tania i elastyczna lub droga i nieopłacalna. Dlatego wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji.

Autor tekstu: Karolina Mielczarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *