Matryca Eisenhowera – czym jest i jak z niej korzystać? - contentmarketingowy
Matryca Eisenhowera – czym jest i jak z niej korzystać?

Matryca Eisenhowera – czym jest i jak z niej korzystać?

by Autor
19 sierpnia 2024
Comments 0

Czy wiesz, że możesz zarządzać czasem jak Dwight D. Eisenhower, były prezydent USA? Matryca Eisenhowera (macierz Eisenhowera) to cztery kwadranty: „Pilne i Ważne,” „Ważne, ale Niepilne,” „Pilne, ale Nieważne,” „Nieważne i Niepilne.” Pomogą Ci zrozumieć znaczenie wszystkich Twoich zadań i których powinieneś się pozbyć.

Po prostu zrób to

Czasami musisz zająć się sprawami już teraz i włożyć w to całego siebie. W matrycy Eisenhowera takie zadania znajdują się w kwadrancie „Pilne i Ważne.” Twoje najważniejsze obowiązki muszą zostać spełnione. Jeśli masz zbliżający się termin, zapisz to jako pilne i ważne, a następnie wykonaj bez wahania. Od tego zależy Twoja pozycja w pracy lub Twój biznes i finanse. Może jesteś poza godzinami pracy i musisz zadbać o rodzinę? Zapisz te zadania, traktując je jako ważne i pilne. Zarządzanie tym kwadrantem jest kluczowe do osiągania sukcesów i zachowania równowagi w życiu.

Planuj strategicznie

Twoje życie to również dążenie do realizacji długoterminowych celów. To nie tylko wielkie plany na rozwój firmy czy na osiągnięcie wymarzonej pozycji zawodowej, ale także rozwój Twoich pasji i stawanie się lepszym człowiekiem. Aby te cele były osiągalne, zapisz te zadania w macierzy Eisenhowera jako „Ważne, ale Niepilne”. Chcesz być w świetnej formie i cieszyć się powodzeniem? Regularny trening na siłowni powinien znaleźć się w tym kwadrancie. Jeśli Twoje priorytety to inwestowanie w wiedzę, zanotuj zrobienie kolejnej części kursu w wolnym czasie po pracy.

Wykorzystaj pomoc innych

Nigdy nie jesteś sam, wokół Ciebie są inni ludzie. A jeśli nie, możesz skontaktować się z nimi telefonicznie lub e-mailowo. Mniej ważne zadania, które nie wymagają Twojej osobistej uwagi, zleć komuś innemu. To trzeci kwadrant matrycy Eisenhowera: „Pilne, ale Nieważne.” Jeśli nie możesz bezpośrednio skupić się na zadaniu, ale wiesz, że jego wykonanie przyniesie korzyść, deleguj je. Jeśli nikt nie może Ci pomóc, zrezygnuj z tego zadania. Ta część macierzy Eisenhowera jest dla zadań typu: „Dobrze, jeśli byłoby to w tej chwili zrobione, ale jeśli to pominiemy, to nic się nie stanie”.

Przeczytaj również: Syndrom FOMO – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Nie trać czasu na błahostki

To ostatni z czterech kwadrantów matrycy Eisenhowera: „Nieważne i Niepilne.” Zadania w tej kategorii to te, które nie są nagłe, a ich wykonanie przynosi niewielką korzyść. W życiu mamy do czynienia z różnymi naciskami z zewnątrz i wewnętrznymi konfliktami – między tym, co myślimy, że powinniśmy zrobić, a tym, co naprawdę chcemy i jest zgodne z naszym interesem. Ta część organizacji czasu ma nauczyć Cię unikania rzeczy, które nie są pilne ani ważne. Musisz być świadomy, że sukces płynie nie tylko z robienia nowych zadań, ale też z umiejętności wyzbycia się tych niepotrzebnych.

Podsumowanie

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, stwórz swoją macierz Eisenhowera, używając narzędzi informatycznych lub kartki papieru. To proste i genialne narzędzie pozwoli Ci zapanować nad życiem, wymagając jedynie Twojego zaangażowania. Kiedy zintegrujesz swoje życie z matrycą Eisenhowera, przewartościujesz swoje cele i odkryjesz swoje prawdziwe pragnienia, z których część już zrealizujesz. Dodatkowo pozbędziesz się niepotrzebnych nawyków i przyzwyczajeń. Trudno będzie Ci uwierzyć, jak mogłeś kiedyś robić rzeczy, które tak mocno Cię blokowały. Jeśli zachowasz samodyscyplinę, ostatecznie osiągniesz spełnione i szczęśliwe życie.

Autor tekstu: Kamil Kondrat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *