Co to jest lekkie pióro i czy można się tego nauczyć? - contentmarketingowy
Co to jest lekkie pióro i czy można się tego nauczyć

Co to jest lekkie pióro i czy można się tego nauczyć?

by Autor
9 września 2023
Comments 0

Zainteresowanie i świadomość istnienia zawodu copywritera wzrasta z każdym rokiem. Wszyscy miłośnicy wklepywania przycisków klawiatury entuzjastycznie podchodzą do tematu i zadają sobie podstawowe pytanie: Co muszę umieć do pracy w zawodzie? Wertują dostępne oferty i natrafiają na listę wymogów oraz znajdujący się na niej niezrozumiały zwrot – „lekkie pióro”. Czym jest tajemnicze pojęcie i czy przypadkiem może dotyczyć i nas?

Co to jest lekkie pióro i czy każdy je ma?

Z definicji zawartej w Wielkim słowniku języka polskiego wynika, że lekkie pióro jest umiejętnością pisania tekstów w sposób interesujący dla odbiorców. Wytworzone treści są ciekawe i przyjemne w odbiorze, przebiega się przez nie łatwo, z ochotą i wypiekami na twarzy. Dobrze, ale co daje nam ta wiedza? Przecież każdy copywriter z kilkuletnim stażem może pochwalić się interesującymi tekstami, stworzonymi bez większego wysiłku. Czy w takiej sytuacji możemy powiedzieć, że „lekkie pióro” to w rzeczywistości odpowiednio wyrobiony warsztat pisarski?

Wszelkich optymistów muszę w tym miejscu rozczarować. Lekkim piórem nazywa się talent wrodzony, a nie nabytą umiejętności. Jest to inne określenie zmysłu pisarskiego, występującego naturalnie w człowieku jak u niektórych wyostrzony słuch muzyczny lub talent malarski. Z racji, że talent jest rzadkością pracodawcy potrzebujący copywriterów lub dziennikarzy wpisują w rubryczkę umiejętności zwrot lekkie pióro, szukając perełek wśród tłumu.

Dlaczego lekkie pióro jest tak pożądane przez pracodawców?

Często dochodzi do sytuacji, gdy przeglądając portfolio przyszłych copywriterów pracodawca zostaje przykuty do tekstu jednego lub kilku kandydatów. Treści osób obdarzonych lekkim piórem, zwłaszcza początkujących, które nie rozwinęły jeszcze warsztatu, czyta się zdecydowanie lepiej, niż ludzi pozbawionych tej umiejętności. To właśnie ze względu na płynność z jaką pracodawca – a następnie odbiorca – przepłynie przez tekst wiąże się przyszła decyzja o zatrudnieniu.

Dobry tekst przyciąga wzrok. Pracodawcy mają tego świadomość, dlatego poszukują osób, którym tworzenie unikalnych treści przychodzi z łatwością. Biorąc pod uwagę, że nośnikiem zawartości będzie internet zainwestowanie w pracownika o lekkim piórze wydaje się najlepszym wyborem. Wielu kandydatów, mimo lat praktyki i braku błędów stylistycznych i ortograficznych, nie potrafi przyciągnąć odbiorców na zbyt długo. Przeglądamy ich teksty mrużąc oczy i usiłując przypomnieć sobie, co przeczytaliśmy linijkę temu. Gubimy wątek, a już chwilę później znajdujemy się na innej, bardziej angażującej stronie. Internet rządzi się własnymi prawami, a poprawna polszczyzna i interpunkcja odchodzą w niepamięć, kiedy jako odbiorcy natrafimy na naprawdę wciągający, pełny lekkości i dynamiki artykuł.

Nie każdy pracodawca postawi jednak na osobę niedoświadczoną, piszącą ciekawie, ale chaotycznie i popełniającą masę rażących błędów. W trakcie pracy copywriter zajmuje się czymś więcej niż samym pisaniem. Musi przeprowadzić odpowiedni research lub posiadać własną wiedzę na temat ujęty w zleceniu, pisać szybko i najlepiej bezbłędnie, a często nawet posiadać umiejętności miękkie, pomagające w rozmowach z klientami i pozyskiwaniem zleceń.

Czy lekkiego pióra można się nauczyć?

Odpowiem na to pytanie całkowicie szczerze, pomijając teorie, że dużo ćwicząc można nauczyć się wszystkiego. Zaznaczę, że określenie „lekkie pióro” jak wspominałam wcześniej jest rodzajem wrodzonej predyspozycji pisarskiej, a tego nie da się nauczyć. Owszem, dużo pisząc i szlifując swój warsztat w końcu zostaniemy mistrzami w swojej dziedzinie. Wtedy wszelkie pytania pokroju: Czy mam lekkie pióro? Przestaną mieć znaczenie, ponieważ nierozwijany talent blaknie przy prawdziwej pracy.

Lekkie pióro – podsumowanie

Podsumowując, nie każdy pisarz czy copywriter ma lekkie pióro i nie każdemu będzie ono naprawdę potrzebne. Uzdolnienie pisarskie może pomóc na początku naszej kariery, wskazując, że obrana ścieżka będzie trafionym wyborem. Jeżeli będziemy szlifować nasz warsztat i chwycimy się pasji wszystkimi kończynami z pewnością nie raz usłyszymy zdanie: Pięknie piszesz, musisz mieć prawdziwy talent.

Autor tekstu: Klaudia Paprota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *