ADHD u dorosłych — Jak okiełznać objawy i poukładać swoje życie? - contentmarketingowy

ADHD u dorosłych — Jak okiełznać objawy i poukładać swoje życie?

by Autor
3 marca 2025
Comments 0

Czy trafiasz często na materiały opisujące symptomy ADHD i widzisz w nich siebie? Być może poszedłeś o krok dalej, wykonałeś test z psychologiem i dostałeś diagnozę? Rozpoznanie problemu to pierwszy krok do poradzenia sobie z nim. W niniejszym artykule poznasz metody radzenia sobie z objawami ADHD, które pozwolą Ci na uporządkowanie swojego życia.

Czym jest ADHD i w jaki sposób wpływa na życie?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Zwykle kojarzone jest z niesfornymi chłopcami skaczącymi po drzewach i przeszkadzającymi w lekcjach. Pomimo że jest najbardziej charakterystyczna, nie jest to jedyna forma, jaką przyjmuje ADHD. Typowe objawy, poza nadpobudliwością ruchową, obejmują również trudności z utrzymaniem uwagi oraz impulsywność.

ADHD wpływa negatywnie na wiele płaszczyzn w życiu. Najczęstsze problemy takich osób to między innymi:

  • Trudności z utrzymaniem pracy;
  • Problemy w nauce;
  • Kłopoty z utrzymaniem porządku;
  • Częstsze wypadki samochodowe;
  • Trudność w dotrzymywaniu terminów;
  • Problemy z utrzymywaniem relacji.

Sposoby na okiełznanie objawów ADHD

Na szczęście istnieją sposoby na ułatwienie sobie życia z tą przypadłością. Dzięki odpowiedniemu leczeniu oraz nauce modyfikacji swoich zachowań możesz skutecznie wyeliminować szkodliwe czynniki. A naprawdę jest o co walczyć — niektóre z badań podają bowiem, że osoby z nieleczonym ADHD mają nawet o kilkanaście lat krótszą przewidywaną długość życia. W jaki więc sposób możesz postarać się o poprawę swojej sytuacji?

Leki

Odpowiednio dobrana farmakoterapia jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby sobie pomóc. Bardzo często dopiero po zastosowaniu leków osoby z ADHD orientują się, że możliwe jest funkcjonowanie w inny sposób niż dotychczas.

Leki dobierze dla Ciebie psychiatra po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu. Zanim jednak się do niego udasz, zalecana jest wizyta w gabinecie psychologicznym specjalizującym się w diagnozowaniu ADHD. Psycholog po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich testów wystawi Ci opinię, z którą możesz udać się do psychiatry.

Psychoterapia

Nie mniej ważnym sposobem na polepszenie sobie życia z ADHD jest psychoterapia. Najlepsze efekty osiągniesz, łącząc odpowiednio dobrane leki z terapią. Niektórzy terapeuci specjalizują się typowo w leczeniu osób z ADHD. Pomimo że taki terapeuta z pewnością będzie lepiej rozumiał zachowania i potrzeby osób z tą przypadłością, nie powinno być to Twoje główne kryterium wyboru.

Najważniejszą decyzją podczas wyboru psychoterapeuty jest natomiast wybranie nurtu, w którym chcesz pracować. Szczególnie polecane dla osób z ADHD są:

  • terapia poznawczo-behawioralna (CBT) — uznawana za najskuteczniejszą formę terapii, warto rozważyć ją, gdy wybierasz się do terapeuty po raz pierwszy;
  • terapia mindfulness — dzięki praktyce uważności może pomóc pacjentom z ADHD lepiej skupić się na teraźniejszości;
  • terapia dialektyczno-behawioralna — jest to w uproszczeniu połączenie dwóch poprzednich nurtów, zawiera zarówno elementy terapii CBT, jak i techniki mindfulness.

Warto również pamiętać, że nie zawsze uda Ci się od razu trafić na odpowiedniego specjalistę. Niektórzy mogą nawet kilkukrotnie zmieniać terapeutę, zanim trafią na osobę, która będzie w stanie w odpowiedni sposób wpłynąć na ich zachowanie.

Przeczytaj również: Syndrom FOMO – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Planowanie zadań

Jeśli masz dość kupowania planerów i kalendarzy, których wypełnianie nudzi Ci się po dwóch tygodniach używania, możesz wypróbować alternatywne metody planowania zadań:

  • Aplikacje do zarządzania zadaniami — narzędzia takie jak Trello czy ClickUp, w założeniu stworzone do zarządzania zespołami, świetnie sprawdzają się do tworzenia codziennych list „to do”;
  • Podział zadań według priorytetów — zamiast jednej, ogromnej listy z zadaniami, stwórz kilka mniejszych. Podziel je według tego, jak pilne jest ich wykonanie;
  • Rozbijanie zadań na mniejsze — złożone, skomplikowane zadania bywają przytłaczające. Podziel je na kilka mniejszych, a szybko zauważysz, że odhaczenie każdego etapu da Ci nową motywację do działania;
  • Przyznawaj sobie nagrody — możesz wymyślić własny system punktów za wykonane zadania lub skorzystać z aplikacji takich jak Habitica. Traktowanie listy zadań jak gry komputerowej jest bardzo skuteczne dla osób z ADHD.

Body-doubling

Kolejną świetną metodą na zmotywowanie się do pracy jest tak zwany „body-doubling”. Metoda ta polega na równoczesnym wykonywaniu zadań z inną osobą. Nie muszą być one takie same, a kontakt może odbywać się zarówno osobiście, jak i telefonicznie lub przez internet. Czynnikiem motywującym będzie dla Ciebie świadomość, że druga osoba wykonuje właśnie zadania, na które się umówiliście.

Podsumowanie – jak okiełznać objawy ADHD?

Jeżeli podejrzewasz, że masz ADHD, powinieneś wypróbować poniższe sposoby, aby sobie pomóc:

  • Diagnoza u psychologa a następnie wizyta u psychiatry oraz dobranie leków;
  • Psychoterapia w odpowiednim nurcie;
  • Dobranie odpowiedniej metody planowania czasu;
  • „Body-doubling”.

Są to niektóre z metod na okiełznanie objawów ADHD. A ty jakie metody wykorzystujesz, aby poprawić swoje życie? Podziel się nimi w komentarzu!

Autor tekstu: Jakub Michalski

Od dziecka zamiłowany czytelnik literatury fantastycznej i sci-fi. Pisanie zawsze traktował jako przyjemność, próbując swoich sił w różnych konkursach literackich. Z chęcią poszerza swoją wiedzę i wyszukuje informacje na potrzeby tekstów. Z wykształcenia inżynier automatyki i robotyki, posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie. Prywatnie uwielbia szermierkę historyczną oraz odkrywanie nowych muzycznych horyzontów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *