Strategia copywritingowa - copywriterski biznesplan - contentmarketingowy

Strategia copywritingowa – copywriterski biznesplan

by Autor
20 lutego 2021
Comments 0

Planując swój biznes tworzysz biznesplan. Określasz budżet i przewidywane wyniki finansowe. Strategia marketingowa to część biznesplanu, którą wart zaplanować, aby osiągnąć założone cele. Czym charakteryzuje się dobrze wykonana strategia copywritingowa? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Strategia copywritingowa – zalety

Aby zaistnieć w internecie, musisz znać swoją konkurencję i mieć odpowiednio dobrany plan działania, aby ją prześcignąć. Gdy zostaną spełnione te dwa założenia, przełoży się to na wyższą pozycję w wyszukiwarkach, a co za tym idzie większy ruch na witrynie i ostatecznie większy zysk, który jest celem każdej działalności komercyjnej. Plan pozwala podjąć działania, które w jak najszybszy i najefektywniejszy sposób pomogą osiągnąć założony cel.

Od czego zacząć budowanie strategii copywriterskiej?

Określenie celu

Celem z pewnością jest zwiększenie zysków, ale na to składa się wiele czynników. Czy chcesz zwiększyć swoją pozycję w Google, czy może konwersję w swoim sklepie internetowym? Pierwszym zadaniem będzie odpowiedź na te pytania.

Określenie zasobów

Co dotychczas zbudowałeś? Być może jesteś firmą, która jest na rynku od lat, ale nie idąc z trendami, Twoja witryna jest coraz rzadziej odwiedzana. Być może jesteś świeży na rynku i zaczynasz od nowa. Pogląd na sytuację pozwoli zaplanować odpowiednie działania. Mając bazę artykułów, warto je odświeżyć i zredagować. Algorytmy się zmieniają, dlatego powinniśmy dopasowywać treść publikacji do ich wytycznych. Sam ten zabieg może przynieść stosunkowo szybkie rezultaty.

Analiza rynku

Analiza rynku to słowo klucz. Dane, które pozyskasz, dadzą Ci szeroki obraz tego, co dzieje się w twojej branży. Najlepszą metodą jest przeanalizowanie działań konkurencji – sprawdzenie na jakie frazy się pozycjonuje, jakie działania zostały podjęte i jakie zasoby posiada, czy to chodzi o linkowanie, czy ilość i tematyka artykułów. Jeśli konkurencja ma 50 artykułów na temat Twojej specjalizacji, postaraj się, aby na Twojej stronie było minimum tyle samo i kilka dodatkowo, o których konkurencja zapomniała.

Określenie budżetu

Mierz siły na zamiary. Budżet to możliwości, jakie posiadasz. Dużo pieniędzy jest przepalanych na płatne reklamy czy kampanie AdWords. Nie twierdzę, że to źle, jeśli przynoszą zamierzone efekty, ale być może ograniczając budżet na bezpośrednie działania marketingowe, warto skupić się na budowaniu silnej pozycji marki w wyszukiwarkach, co jest procesem długofalowym, ale z pewnością przynoszącym długotrwałe korzyści.

Skoro mamy budżet i wiemy, jak wyglądamy na tle konkurencji, warto podjąć działania, które pozwolą nam ją prześcignąć.

Strategia copywritingowa – tworzenie krok po kroku

  • określenie celu i budżetu;
  • analiza aktualnych zasobów oraz konkurencji;
  • redagowanie starych i nieaktualnych tekstów;
  • plan publikacja nowych artykułów z uwzględnieniem fraz long tail;
  • mierzenie efektów działań.

Strategia copywritingowa – podsumowanie

Warto włożyć wysiłek w przeanalizowanie sytuacji, aby dobrać odpowiednie działania. Pozwoli to na skuteczne ruchy bez przepalania pieniędzy i czasu na działanie na oślep. Podsumowując, znając cel i budżet, potrafimy określić działania, które doprowadzą cię do określonego celu i pomogą go utrzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *