Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu - contentmarketingowy
Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu

Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu

by Autor
2 listopada 2022
Comments 0

W dzisiejszych czasach, gdzie technologia i bardzo elastyczne formy zatrudnienia sprawiają, że można wykonywać pracę w domu. Gdy zajdzie taka potrzeba, aby pracować zdalnie, warto zaaranżować pokój do pracy w domu, który zapewni wygodę przez długi dzień pracy.

Przestrzeń do pracy

Najlepszym miejscem do pracy w domu jest osobny pokój, do którego w ciągu dnia nie zagląda za bardzo słońce, gdzie pokój jest dobrze doświetlony, ale nie nagrzewa się za mocno. Inne miejsca na wykonywanie pracy zdalnej to jadalnia, kuchnia i na ostatnim miejscu salon.

Szukając miejsca do pracy w domu, warto znaleźć miejsce, które będzie z dala od innych domowników. Jeżeli jest to nie możliwe, można odgrodzić się stawiając obok biurka biblioteczkę lub kotarę, która zasłoni część pomieszczenia i sprawi poczucie większego komfortu w pracy.

Gabinet w domu – wyposażenie

Pokój do pracy w domu powinien być urządzony maksymalnie komfortowo, gdyż będzie to miejsce wielogodzinnego spędzania czasu w trakcie dnia.

Fotel lub krzesło biurowe

Najważniejszy w pokoju do pracy jest wygodny fotel lub krzesło biurowe, które zapewni komfort podczas pracy. Praca w domu jest głównie siedząca, dlatego ważne jest, aby wysiedzieć odpowiednią ilość godzin bez bólu i napięcia mięśniowego.

Najlepiej sprawdzają się krzesła dedykowane właśnie do pracy przy biurku, które posiadają wyprofilowany kształt zapewniający prawidłową postawę podczas długotrwałego siedzenia. Istnieje też opcja, aby zamiast krzesła wykorzystać specjalną piłkę do siedzenia, która pobudza kręgosłup do ciągłego balansu, a tym samym nie męczy pleców.

Biurko

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednio dopasowane biurko. Minimalne wymiary to 60×100 cm, aby wygodnie umieścić na nim laptopa, dokumenty czy książki. Lokalizacja biurka tyłem do okna lub tyłem do drzwi nie jest zbyt korzystna, gdyż w pracy przy komputerze bardzo męczy się wzrok. Jeśli biurko będzie odpowiednio ustawione względem światła, oczy nie będą narażone na przemęczenie.

Przeczytaj także: Jak napisać dobry poradnik? 5 wskazówek

Warto zaznaczyć, że niekorzystne ustawienie biurka względem okna, może powodować odbijanie się światła od monitora komputera, co również może spowodować zmęczenie oczu. Ważne jest również, czy osoba jest prawo czy leworęczna, gdyż jeśli zastosowane jest dodatkowe oświetlenie lampką – osoby praworęczne powinny ją mieć po lewej stronie, a leworęczne po prawej stronie. Wskazane jest, aby ustawić biurko bokiem do okna.

Oświetlenie

Na najbardziej wydajną pracę wpływa światło dzienne. Z tego względu warto ustawić biurko bezpośrednio przy oknie. Lampa sufitowa to stanowczo za mało, oprócz niej niezbędna będzie lampa nablatowa, koniecznie z regulacją nachylenia ramienia lub kinkiety mocowane na ścianie w pobliżu biurka.

Aranżacja pokoju do pracy w domu

Im więcej zmysłów można zaangażować w pracę, tym pracownik jest bardziej zrelaksowany i skupiony. Opierając się na wyborze mebli czy sprzętów do gabinetu w domu, należy skupić się na czterech zmysłach.
Zmysł wzroku jest najważniejszy, meble najlepiej jak są minimalistyczne o neutralnych kolorach, które nie będą męczyć oczu.

Kolejny zmysł to dotyk. Aranżacja pokoju do pracy w domu powinna opierać się na przyjemnych teksturach i materiałach. Meble do gabinetu w domu powinny być gładkie w dotyku.

Kolejny zmysł to węch, tutaj najważniejsze jest dobrze wywietrzone pomieszczenie. Dodatkowo można wyposażyć pokój do pracy w świece zapachowe oraz rośliny, które oczyszczają powietrze, a do tego pięknie uzupełniają i ożywiają przestrzeń wizualną gabinetu do pracy. Najlepsze mogą być trawy i rośliny o dużych liściach, które nie wymagają zbyt dużej uwagi i częstego podlewania.

Ostatnim zmysłem jest zmysł słuchu. W pokoju do pracy zwykle powinna panować cisza, aby odpowiednio się skupić. Jeśli jednak praca nie wymaga idealnej ciszy, warto w tle włączyć sobie ulubioną składankę lub radio.

Kolor ścian w pokoju do pracy

Kolorystyka pomieszczenia wywiera bardzo wyraźny wpływ na nasze samopoczucie, zachowanie i pracę. Wybierając kolor ścian należy brać pod uwagę oświetlenie, które zastosowane jest w pokoju do pracy. W pokoju z małą ilością promieni słonecznych wymagane są stonowane barwy, natomiast tam gdzie światła jest bardzo mało warto ożywić pokój ciepłymi kolorami i sztucznym, ciepłym światłem. Kolory ścian modelują pomieszczenie. Jeśli wybór koloru będzie przemyślanym działaniem, można optycznie powiększyć lub zmniejszyć pokój do pracy w domu.

Pokój do pracy w domu – podsumowanie

Podsumowując, pokój do pracy w domu to niezbędne miejsce dla osób spełniających się zawodowo w zaciszu własnych czterech kątów. Biuro w domu powinno być urządzone w praktyczny sposób i sprzyjający koncentracji pracownika. Odpowiednie wyposażenie, dostęp do naturalnego światła, efektowny wystrój, kolory wnętrza czy dopasowane do potrzeb meble, sprzęty i dodatki – to wszystko sprawi, że wypełnianie codziennych obowiązków będzie prawdziwą przyjemnością.

Autor tekstu: Romuald Gruba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *