Kod QR – jak działa i do czego służy? - contentmarketingowy
Kod QR – jak działa i do czego służy?

Kod QR – jak działa i do czego służy?

by Autor
5 lipca 2024
Comments 0

Powstał 30 lat temu w Japonii, ale popularność zyskał dopiero w 2020 r., kiedy to, w związku z wirusem Covid-19, świat zaczął szukać bezdotykowych rozwiązań w celu zapobiegania rozwojowi pandemii. Mowa o kodzie QR, czarno-białym znaku graficznym, który po zeskanowaniu smartfonem przeniesie nas do dowolnej witryny w sieci.

Kod QR to kuzyn doskonale znanych kodów kreskowych, umieszczanych na opakowaniach produktów dostępnych w sklepach. W przeciwieństwie do nich może zawierać jednak znacznie więcej danych. Informacje ukryte w kodach QR można odczytać bez użycia specjalistycznego sprzętu – wystarczy nakierować na niego aparat swojego smartfona.

Budowa kodu QR

Kody QR (ang. Quick Response – szybka odpowiedź) to graficzna forma zapisu danych składająca się z ciemnych kwadratów umieszczonych na jasnym tle. Kod QR jako całość również jest utrzymany w formie kwadratu. Na budowę kodu QR składają się następujące elementy:

  • pozycja – charakterystyczne czarne kwadraty umieszczone w trzech narożnikach kodu QR, każdy z nich jest oddzielony od reszty wzoru białą ramką;
  • wersja – informacja o wersji kodu, obecnie jest ich 40;
  • słowa kodowe – określona liczna jasnych lub ciemnych kwadratów (modułów) równomiernie rozmieszczona w obrębie całego kodu;
  • synchronizacja – jasne i ciemne pola pomiędzy wzorami pozycji, umożliwiające czytnikom określenie wielkości pojedynczego modułu;
  • format – informacja na temat rodzaju danych zapisanych w kodzie QR (np. adres internetowy, wizytówka, lokalizacja);
  • wyrównanie – ciemny moduł otoczony naprzemiennie jasną i ciemną ramką to tzw. wzór osiowy, który pomaga określić, w jakiej perspektywie kod znajduje się przed czytnikiem; każdy kod powinien zawierać określoną liczbę takich wzorów.

Jeśli chodzi o kolory, ciekawostką jest, że kody QR niekoniecznie muszą przybierać czarno-białą barwę. To, co istotne, to fakt, żeby obszary pomiędzy polami jasnymi i ciemnymi były jak najbardziej kontrastowe.

Przeczytaj również: Quick commerce – czym jest i jakie są jego zalety?

Skanowanie kodu QR

Tak jak zostało wspomniane wyżej, aby odczytać informacje zapisane w kodzie QR nie jest potrzebna zaawansowana technologia. Wystarczy zwykły smartfon z funkcją aparatu, co obecnie nie jest już niczym wyjątkowym. Większość smartfonów ma fabrycznie wbudowaną aplikację do odczytywania kodów QR. W przypadku braku aplikacji bez problemu można ją pobrać z AppStore lub GooglePlay. Po zeskanowaniu kodu aplikacja automatycznie przekierowuje do danych zawartych w kodzie. Możliwe jest także skorzystanie z internetowego narzędzia – wystarczy wpisać w przeglądarce hasło: skanowanie kodów QR online.

Jak stworzyć własny kod QR?

Generowanie kodu QR jest dziecinnie proste. Wystarczy poszukać w sieci darmowych generatorów kodów QR i skorzystać z usług jednej z wielu platform. Na każdej z nich działanie wygląda podobnie: należy wpisać dane, jakie mają zostać ukryte w kodzie. Mogą to być wiadomości tekstowe, odnośniki do stron internetowych, obrazy czy wizytówki. Po wprowadzeniu informacji narzędzie wygeneruje kod QR, który następnie można zapisać w formie pliku graficznego JPG, PNG, GIF czy TIFF.

Posługiwanie się kodami QR jest szybkie i łatwe w obsłudze, dlatego chętnie wykorzystuje się je w wielu branżach, głównie w marketingu i promocji.

Kody QR są doskonałym narzędziem do przekazywania informacji. Ich niewątpliwą zaletą jest bezproblemowy dostęp do zakodowanych danych i łatwość w obsłudze. W świecie, w którym na wszystko brakuje czasu, taka forma udostępniania i przekazywania danych wydaje się wyjątkowo zachęcająca i korzystna. Mimo wielu zalet kodów QR są i również minusy w postaci zagrożenia ze strony cyberprzestępców, którzy również chętnie korzystają z ich potencjału. Ważne jest więc, aby podchodzić do linków udostępnianych w kodach z zachowaniem należytej ostrożności i weryfikować źródła, które je udostępniają.

Autor tekstu: Katarzyna Czekalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *