Efekt piły w zarządzaniu czasem – na czym polega? - contentmarketingowy
Efekt piły w zarządzaniu czasem – na czym polega

Efekt piły w zarządzaniu czasem – na czym polega?

by Autor
15 stycznia 2024
Comments 0

Przy wykonywaniu jakiejkolwiek czynności kluczowa jest efektywność. Zapewne każdy z nas doświadczył sytuacji, w której musieliśmy przerwać naszą pracę z danej przyczyny. Być może niektórzy zauważyli, że po powrocie do wcześniej wykonywanej czynności coś było nie tak. Nastąpił efekt piły!

Ale co to właściwie jest ten efekt piły?

Jest to zjawisko polegające na utracie naszego skupienia, które po jakimś czasie od rozpoczęcia danej aktywności zdążyło się już ustabilizować. Powodem utraty skupienia jest oderwanie się od wykonywanej czynności.

Gdy już wrócimy do poprzednio przerwanej aktywności, niestety nasze skupienie nie będzie na takim samym poziomie jak przedtem – spadnie. Przywrócenie optymalnego poziomu skupienia wymaga konkretnej ilości cennego czasu.

Może się wydawać, że nie trwa to zbyt długo – owszem, pojedyncze zakłócenie w przypadku osoby, która jest w stanie szybko powrócić do wysokiego stanu skupienia nie stanowi większego problemu.

Jednakże sprawa się komplikuje, gdy takich zakłóceń pojawia się więcej. Ponadto każde kolejne oderwanie zwiększa trudność powrotu do uprzednio wykonywanej czynności. Gdy te wszystkie straty czasu się kumulują, ich suma może się stać naprawdę znacząca; przykładowo w skali miesiąca. Wyeliminowanie efektu piły przyniesie bardzo pozytywne korzyści w zarządzaniu czasem.

Jak nie dopuścić do efektu piły?

Przede wszystkim należy zastanowić się, co nas najczęściej rozprasza. W zależności od naszej pracy lub wykonywanej czynności mogą to być np.:

  • telefon – więcej o nim później;
  • hałas i brak spokoju w miejscu pracy;
  • potrzeba sięgnięcia po coś do jedzenia lub picia;
  • niezorganizowane stanowisko pracy;
  • przeszkadzające nam osoby;
  • przytłoczenie i nadmiar rzeczy do zrobienia;
  • zmęczenie i niedobór snu (skutki poniżej).

Powyższe czynniki rozpraszające to tylko część – dla każdego potencjalne zakłócacze” mogą być czymś innym. Niemniej jednak należy je wykryć i wyeliminować. Dzięki temu możemy znacząco poprawić naszą efektywność oraz przestać niezauważenie tracić nasz cenny czas. Zapraszam do rozwiązań!

Jak pozbyć się tego, co odrywa nas od pracy?

Poniżej omówię dwie bardzo częste przyczyny efektu piły, które negatywnie wpływają na skuteczność w zarządzaniu czasem. Poruszę też kwestię radzenia sobie z innymi rozpraszaczami. Zaczynajmy!

       I.          TELEFON

Niezaprzeczalnie jeden z najczęstszych, a jednocześnie najprostszych do wyeliminowania czynników zaburzających skupienie. Komunikatory, media społecznościowe, strony internetowe i ogrom innych rozpraszaczy mają skrajnie negatywny wpływ na efektywność.

Przeczytaj także: Jak napisać skuteczną reklamę produktu?

Jeśli chodzi o sposoby na pozbycie się tego problemu, to powinniśmy stosować je stopniowo tzn.: jeżeli mamy taką możliwość, wyłączyć telefon; jeśli nie jest to możliwe, wyłączyć internet i włączyć tryb samolotowy; jeżeli jednak potrzebujemy internetu, koniecznie wyłączyć zbędne powiadomienia.

Zastosowanie powyższej skali z pewnością zwiększy efektywność u osób, które podczas różnych aktywności rozprasza telefon.

     II.          Zmęczenie i niedobór snu

Bardzo wiele osób bagatelizuje pozytywny wpływ odpowiedniej ilości dobrej jakości snu na koncentrację. Nie warto zakładać, że poświęcenie np. 3 godzin snu na dokończenie pracy wyjdzie nam na dobre w przypadku, gdy nie możemy wstać później. Jednak nawet jeśli istnieje taka możliwość, to niepotrzebnie zaburzy nam nasz zegar biologiczny.

Do tego dochodzi zmęczenie spowodowane przeróżnymi czynnikami. W obu przypadkach musimy umiejętnie kontrolować nasze możliwości, żeby nasza praca była przyjemna i efektywna. Zmęczona i niewyspana osoba automatycznie będzie mieć większe problemy z utrzymaniem uwagi.

Ponadto będzie bardziej skora do narażenia się na efekt piły także z innych przyczyn; przykładowo z większym prawdopodobieństwem zacznie używać telefonu, rozmawiać czy też robić sobie przerwy np. na jedzenie i picie.

   III.          Inne czynniki powodujące efekt piły

Poszczególne rozpraszacze uwagi często są ze sobą do pewnego stopnia powiązane. Warto przeanalizować jak najwięcej z nich i wyciągnąć wnioski. Należy szukać różnych sposobów na ich wyeliminowanie.

Na przykład, gdy otacza nas hałas oraz ktoś wciąż coś od nas chce, dobrze zwrócić uwagę lub przenieść się w inne miejsce dla naszego spokoju.

Tak więc zastanów się dobrze, co wpływa negatywnie na Twoje skupienie podczas pracy i postaraj się wyeliminować efekt piły – to zdecydowanie zwiększy Twoje kompetencje w zarządzaniu czasem!

Autor tekstu: Olivier Wojciechowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *