Świat działania Internetu dla wielu użytkowników wciąż pozostaje zagadką. Mało kto zastanawia się, w jaki sposób wpisując poszukiwaną informację w przeglądarce, otrzymujemy to, co chcemy. Po prostu korzystamy z narzędzia, które jest powszechnie znane. Pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, gdy potrzebujemy jakiejkolwiek informacji, to wejście do sieci. Tymczasem, żebyśmy mogli łatwo znaleźć to, co nas interesuje, potrzebne są algorytmy.
Algorytmy Google porządkują dane
Algorytmy Google to zbiór zasad czy filtrów, dzięki którym wyszukiwarka ocenia wartość treści na stronach internetowych. Celem jest uporządkowanie tych informacji, aby w optymalny sposób wyświetlały odpowiedź na pytanie zadane przez użytkownika. Algorytmy spełniają zatem funkcję porządkową w Internecie. Redukują potrzebę długiego szukania, ale także chronią nas przed zawirusowanymi witrynami. Wprowadzane są coraz to nowe algorytmy Google, żeby poprawić komfort korzystania z wyszukiwarki. Bez nich świat Internetu byłby wielkim łowiskiem, gdzie po zarzuceniu sieci złowilibyśmy i ryby, i śmieci.
Drogowskazy algorytmów Google
Panda, Pingwin, Koliber, Gołąb to tylko 4 podstawowe algorytmy, które decydują o wartości stron www. Te zaawansowane narzędzia oceniają zawartość witryn po to, żeby dopasować je do wyników wyszukiwania.
- Panda odpowiada za ocenę jakości treści na stronie www pod względem oryginalności, unikalności i wyczerpania tematu. Rozpoznaje i nagradza wysokimi pozycjami treści wartościowe – napisane rzeczywiście dla użytkowników, ale także obniża wiarygodność treści z duplikatami.
- Zadaniem Pingwina jest walka ze spamem i jakością linków pochodzących z serwisów, które mają niskie wskaźniki. Jest to strażnik przeciwdziałania nieetycznego postępowania pod kątem poprawienia pozycji w wyszukiwarce oraz zwiększenia ruchu. To również Pingwin winduje strony, do których prowadzą zewnętrzne linki ze źródeł o powiązanej tematyce.
- Dzięki algorytmowi Koliber wyszukiwarka Google nie skupia się wyłącznie na pojedynczych frazach kluczowych, ale także na ich synonimach i wyrażeniach, które występują w zapytaniu. Czyli na frazach z długim ogonem. Koliber w inteligentny sposób odpowiada na pytanie zadane wyszukiwarce przez użytkownika.
- Z kolei algorytm Gołąb zapewnia dokładne wyniki wyszukiwania pod względem konkretnej lokalizacji, ale także na dopasowanie wyników wobec lokalizacji zadającego pytanie. Nazwa algorytmu Gołąb związana jest ze zdolnością tego ptaka do wracania do domu. Zatem celem Gołębia jest otrzymywanie wyników związanych z pozycjonowaniem lokalnym.
Co lubią algorytmy Google
Treść unikatowa jest ich głównym pokarmem. Treść rozumiana jako słowa, zdjęcia i multimedia. Tworząc treści unikatowe mamy szansę na wysokie pozycje w wyszukiwarce, czyli na szerokie dotarcie do grona użytkowników zainteresowanych naszymi treściami. Kolejnym pokarmem jest wyczerpywanie określonego tematu, czyli poza słowami kluczowymi używamy słów powiązanych z tematem.
Efektem serwisu wyczerpująco-pokrywającego dany temat jest znów – jego większa dostępność. Google lubi także treści ponadczasowe tzw. wiecznie zielone, uniwersalne, dotyczące jak największej liczby ludzi. Takie treści zachowują naturalną wartość merytoryczną w sieci przez wiele miesięcy. Mówimy o nich, że stale żyją. Tematy ponadczasowe dotyczą naszego życia i sytuacji codziennych np. zdrowie, finanse, kuchnia, moda.
Jeszcze jedną formą pokarmu dla algorytmów Google są newsy. Wywołują szum, przetasowania w wartościowaniu treści, zwiększają ruch – odświeżają dane, tym samym budują zaangażowanie.
Jak algorytmy Google działają na SEO
Śledzenie kolejno wprowadzanych algorytmów Google jest ważne dla procesów pozycjonowania i optymalizacji naszych stron internetowych. Można powiedzieć, że jesteśmy uzależnieni od kolejnych algorytmów, bo chcemy być widoczni w sieci. Chcąc skutecznie prowadzić działania SEO, trzeba się zaprzyjaźnić z aktualizacjami algorytmów.
Algorytmy Google – podsumowanie
Podsumowując, jeśli już chcemy skutecznie wystąpić na niesamowicie konkurencyjnej scenie świata Internetu, warto zrobić to w zgranym duecie z algorytmami Google. Wtedy możemy mieć pewność bezpieczeństwa, które dają nam Koliber, Panda, Pingwin, Gołąb i inne – wobec naszych treści pojawiających się w wynikach wyszukiwania. Do czasu, kiedy wprowadzone zostaną nowe algorytmy.
Autor tekstu: Elżbieta Farbaniec-Kołodyńska